Wyjaśnienia do artykułu opublikowanego w dniu 20.09.2019 r. w dzienniku Super Nowości pt. „Ujawniamy prawdopodobnie największą aferę finansową po 1989 r.!”
A A APodstawowe informacje o metodologii badania stosowanej przez GUS, w tym o próbie badawczej są dostępne na stronie internetowej Urzędu:
W 2019 r. dla potrzeb monitorowania zmian cen konsumpcyjnych badane są ceny ok. 1,5 tys. reprezentantów towarów i usług konsumpcyjnych. Ustalona lista reprezentantów nie zmienia się przez cały rok i obowiązuje wszystkie rejony badania cen. Lista zawiera dwa rodzaje reprezentantów:
- produkty opisane bardzo dokładnie, z podaniem konkretnych parametrów ściśle określających ich cechy,
- produkty stanowiące wąskie grupy asortymentowe, reprezentujące, np. ubiory, bieliznę, obuwie itp.
Reprezentantami objętymi badaniem cen detalicznych są towary nabywane często, jak np. pieczywo, mięso, mleko, sery, warzywa, owoce, gazety, środki do mycia, prania i czyszczenia oraz dobra trwałego użytkowania, kupowane rzadziej, w tym m.in. meble, sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt radiowo-telewizyjny i komputerowy. Badanie cen uwzględnia opłaty ponoszone przez gospodarstwa domowe systematycznie, np. związane z użytkowaniem mieszkania, korzystaniem z nośników energii, komunikacji miejskiej, a także obejmuje usługi kupowane rzadziej, np. turystyczne, w zakresie konserwacji i remontu mieszkania i inne.
Szczegółowe informacje w zakresie tzw. składu koszyka, czyli zarówno systemów wag przyjmowanych do obliczeń wskaźników cen konsumpcyjnych, jak i wybranych reprezentantów towarów i usług wytypowanych do badania wraz z przypisanymi im średnimi poziomami cen detalicznych od 2010 roku są dostępne na stronie internetowej GUS: