„ŚLADAMI BOGUSŁAWA”
MATEMATYCZNE  WARSZTATY I GRA MIEJSKA

organizatorzy

Urząd Statystyczny w Rzeszowie

oraz

Polskie Towarzystwo Statystyczne


 

W piątek 29 września 2017 r. w centrum Rzeszowa trwało wielkie poszukiwanie zaginionego BoGUSława, a wszystko to w ramach gry miejskiej zorganizowanej przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie i Polskie Towarzystwo Statystyczne. To już druga edycja projektu „Śladami BoGUSława- matematyczne warsztaty i gra miejska” dofinansowanego przez Fundację mBanku w ramach IV edycji programu grantowego „mPotęga”.

Początek zmagań miał miejsce w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie. Stąd czteroosobowe zespoły gimnazjalistów z 15 podkarpackich szkół uzbrojone w mapę Rzeszowa z zaznaczonymi punktami gry ruszyły w miasto. Młodzież podążyła śladami matematycznych łamigłówek do miejsc, w których widziano BoGUSława.

Każda drużyna miała do pokonania tę samą trasę z 10 punktami, w których czekali Agenci z  zadaniami do rozwiązania. Polecenia z jakimi przyszło się zmierzyć startującym drużynom były różne. Wymagały one nie tylko umiejętności sprawnego liczenia i stosowania matematycznej oraz statystycznej wiedzy w praktyce, ale również spostrzegawczości i ducha zespołowego działania.

Liczyły się tutaj prawidłowe rozwiązania (ważny był wynik!), ale także kondycja i zgranie zespołu, tak by w jak najkrótszym czasie dotrzeć do mety zlokalizowanej w budynku Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Tu należało do komputera wprowadzić rozwiązania zadań, które tworzyły tajemny kod. Poprawne odpowiedzi gwarantowały otwarcie pliku i zakończenie gry.

Zwyciężyli najlepsi:

I miejsce

Oddział Gimnazjalny w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie

zespół w składzie: Olga Krzysztof, Monika Bysiewicz i Adam Socha

opiekun: p. Andrzej Bysiewicz

II miejsce

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu

zespół w składzie: Zuzanna Styrna, Patryk Jarosiński i Patryk Krzanowski

opiekun: p. Katarzyna Piątek.

III miejsce

Szkoła Podstawowa im Wincentego Manierskiego w Jedliczu,

zespół w składzie: Sylwia Hap, Mateusz Wojtowicz i Michał Janocha

opiekun: p. Beata Świątek.


Jednak każdy z 60 uczestników może czuć się wygranym.

Serdecznie gratulujemy wszystkim i zachęcamy do współpracy w kolejnych latach!

Fotorelacja z finału gry miejskiej

Gra poprzedzona była warsztatami przeprowadzonymi w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie. Podczas nich uczniowie mogli się dowiedzieć jak  wiedzę z zakresu statystyki, matematyki i innych nauk ścisłych zastosować w praktyce.

Przedsięwzięcie objęli Honorowym Patronatem: Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Podkarpacki Kurator Oświaty – Małgorzata Rauch oraz Prezydent Miasta Rzeszowa – Tadeusz Ferenc. Partnerami akcji byli: I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, Muzeum Dobranocek, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Euro Desk Polska.

Patronat medialny objęły Nowiny Gazeta Codzienna oraz Nowiny 24.

 

Organizatorzy  


 

Fundatorzy

 
 
Projekt dofinansowała Fundacja mBanku  

Partnerzy
I Liceum
Ogólnokształcące
w Rzeszowie

Patronat honorowy
 

Patronat medialny