W piątek 4 października 2019 r. w centrum Rzeszowa odbyła się wielka pogoń za liczbami. Wszystko to w ramach gry miejskiej zorganizowanej przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie i Polskie Towarzystwo Statystyczne.
Początek zmagań miał miejsce w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie. Stąd czteroosobowe zespoły z 15 podkarpackich szkół uzbrojone w mapę Rzeszowa z zaznaczonymi punktami gry ruszyły w miasto. Młodzież podążyła śladami matematycznych łamigłówek do miejsc, w których czekał na nich Agent .
Każda drużyna miała do pokonania tę samą trasę z 10 punktami. Polecenia z jakimi przyszło się zmierzyć startującym drużynom były różne. Wymagały one nie tylko umiejętności sprawnego liczenia i stosowania matematycznej oraz statystycznej wiedzy w praktyce, ale również spostrzegawczości i ducha zespołowego działania.
Liczyły się tutaj prawidłowe rozwiązania (ważny był wynik!), ale także kondycja i zgranie zespołu, tak by w jak najkrótszym czasie dotrzeć do mety zlokalizowanej w budynku Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Zwyciężyli najlepsi:
I miejsce Szkoła Podstawowa im. kpt. Wacława Nycza w Soninie
zespół w składzie: Mateusz Cwynar, Marcel Piątek, Marcin Ruta
opiekun: p. Maciej Sawicki
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie
zespół w składzie: Krzysztof Peszko, Jakub Przybyszewski, Mykola Nikitin
opiekun: p. Małgorzata Pyziak
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 28 im. Ł. Cieplińskiego w Rzeszowie,
zespół w składzie: Aleksandra Hołody, Dominika Jaśkowska, Julian Piela
opiekun: p. Monika Płocica


Jednak każdy z 60 uczestników może czuć się wygranym.
Serdecznie gratulujemy wszystkim i zachęcamy do współpracy w kolejnych latach!
Pierwszy etap projektu “LICZBY RZĄDZĄ ŚWIATEM” już za nami. W dniach 24-26 września 2019 r. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie odbyły się warsztaty przygotowujące uczestników do gry miejskiej.

Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się „Czy liczby rzeczywiście rządzą światem?”. Młodzież na podstawie materiałów przygotowanych przez prowadzących zapoznała się z pracą statystyka oraz zasadami przygotowywania opracowań statystycznych, interpretacji i analiz zjawisk społeczno-gospodarczych. Ponadto uczestnicy warsztatów zapoznali się z praktycznym zastosowaniem, obliczaniem i interpretacją podstawowych miar i wskaźników statystycznych, m.in. średniej, mediany, dominanty oraz przyrostu naturalnego. Projekt realizowany jest w ramach VI ogólnopolskiej edycji programu grantowego „mPotęga” i dofinansowany przez Fundację mBanku.

Fotorelacja z gry miejskiej