Zajęcia popularyzujące statystykę w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
W dniu 6 kwietnia 2017 r. zostały przeprowadzone zajęcia popularyzujące statystykę w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. W zajęciach wzięli udział uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej nr 25. Uczestnicy, dla których były to pierwsze zajęcia, dowiedzieli się: co to jest statystyka, jakie informacje zbierają statystycy, gdzie można znaleźć dane statystyczne i do czego je wykorzystać. Z okazji zbliżającego się „Dnia Ziemi” została wyświetlona prezentacja multimedialna pt: „Statystyka leśnictwa i ochrony przyrody”, w której przedstawiono najaktualniejsze dane dla województwa podkarpackiego i Polski.
Szkoła Podstawowa w Tyczynie
W dniu 8 lutego 2016 r. pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili zajęcia tematyczne „Akademia Statystyka” w trzech klasach I w Szkole Podstawowej w Tyczynie. Uczniowie dzięki zajęciom mieli możliwość zapoznać się z pracą statystyka. Samodzielnie i z wielkim zaangażowaniem dzieci tworzyły statystykę swojej klasy.
Szkoła Podstawowa w Babicy
W dniu 2 lutego 2016 r. uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Babicy uczestniczyli w zajęciach „Statystyka wokół nas” prowadzonych przez pracowników Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych. Uczniowie dzięki zajęciom mieli możliwość zapoznania się z pracą statystyka. Samodzielnie odczytywali dane z wykresów oraz wyciągali statystyczne wnioski.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Rzeszowie - klasa IV
W dniu 16 listopada 2015 r. pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych po raz drugi odwiedzili Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Tym razem zajęcia zostały przeprowadzone dla uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie.
Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Podczas spotkania pracownik POBR przeprowadził zajęcia pt. „Co to jest ekologia”. W przygotowanej prezentacji poruszono problemy dotyczące ekologii zarówno tej globalnej jak i lokalnej dotyczącej naszego województwa. Uczniowie zapoznali się z danymi statystycznymi dotyczącymi między innymi lesistości, liczby zwierząt chronionych i zagrożeń ekologicznych. Dla uczestników przygotowane zostały ćwiczenia oraz zajęcia plastyczne. Dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem i kreatywnością. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali materiały promocyjne Urzędu a opiekun publikacje.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Rzeszowie
STATYSTYKA MNIE DOTYKA nad tym czy tak faktycznie jest zastanawiali się uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie na zajęciach zorganizowanych 9 listopada 2015 r. przez pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Na lekcji uczniowie zapoznali się z podstawowymi zadaniami i misją, jaką ma statystyka publiczna. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat tego, jakie dane gromadzi statystyka publiczna, komu i do czego są one potrzebne. Sami mieli okazję wcielić się w role ankieterów i respondentów, a następnie przeanalizować zdobyte informacje. Na koniec zajęć postawiliśmy jednoznaczny wniosek, że „Statystyka nas dotyka”.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali materiały promocyjne Urzędu.
Technikum Ekonomiczne Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku
W dniu 8 października 2015 roku w siedzibie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów II klasy Technikum Ekonomicznego Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z zasadami interpretacji danych statystycznych, oraz sposobami wyszukiwania danych i opracowań statystycznych na stronach GUS i US w Rzeszowie.
Po zakończeniu zajęć opiekun grupy Pani Zofia Łazar otrzymała komplet publikacji statystycznych Urzędu.
Szkoła Podstawowa w Wysokiej Głogowskiej
W dniu 16 września 2015 roku pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili zajęcia w klasie szóstej Szkoły Podstawowej w Wysokiej Głogowskiej.
Gimnazjum w Wysokiej Głogowskiej
W dniu 16 września 2015 roku pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili zajęcia w klasach I-III Gimnazjum w Wysokiej Głogowskiej.
Gimnazjum w Łące
W dniu 23 czerwca 2015 roku pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili zajęcia w klasie trzeciej Gimnazjum w Łące z obsługi Banku Danych Lokalnych.
Szkoła Podstawowa w Łące
W dniu 23 czerwca 2015 r. w Szkole Podstawowej w Łące odbyły się dla klasy V oraz VI zajęcia edukacyjne pod hasłem „Statystyka wokół nas” prowadzone przez pracowników Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Szkoła Podstawowa nr 25 w Rzeszowie
W dniu 18 czerwca 2015 roku pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili zajęcia w klasach II, III oraz V Szkoły Podstawowej nr 25 w Rzeszowie. W zajęciach wzięło udział ponad 60 uczniów.
Gimnazjum w Wysokiej Głogowskiej
W dniu 17 czerwca 2015 roku pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili zajęcia w klasach trzecich Gimnazjum w Wysokiej Głogowskiej z obsługi Banku Danych Lokalnych. W zajęciach wzięło udział ponad 30 uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w samodzielnym wyszukiwaniu danych statystycznych dla regionu w którym mieszkają. Zdobyta podczas zajęć wiedza będzie przydatna w kolejnych etapach edukacji.
Szkoła Podstawowa w Mogielnicy
W dniu 11 czerwca 2015 roku pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili zajęcia w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Mogielnicy. W zajęciach wzięło udział łącznie 40 uczniów.
Pracownicy specjalnie na tę wizytę przygotowali prezentację multimedialną, dzięki której omówiono czym zajmuje się statystyka i kiedy się z nią spotykamy w życiu codziennym.
Uczniowie zapoznali się także z Bankiem Danych Lokalnych, próbując swoich sił w samodzielnym wyszukiwaniu danych. Największym zainteresowaniem cieszyło się porównywanie przeciętnego wynagrodzenia brutto wśród wszystkich województw naszego kraju.
Szkoła Podstawowa w Łące
W dniu 26 maja 2015 roku pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili zajęcia wśród uczniów I klas w Szkole Podstawowej w Łące.
Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z:
- z działalnością Urzędu Statystycznego w Rzeszowie,
- metodami zbierania oraz publikowania danych statystycznych,
- pracą ankieterów oraz rachmistrzów spisowych,
- podstawowymi danymi statystycznymi naszego regionu.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, bez problemu rozwiązując przygotowane przez pracowników Urzędu ćwiczenia.
Uczniowie Liceum Ekonomicznego w Leżajsku
W dniu 15 stycznia 2015 roku Urząd Statystyczny w Rzeszowie odwiedzili uczniowie klasy I Liceum Ekonomicznego w Leżajsku.
Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z:
- działalnością Urzędu Statystycznego w Rzeszowie,
- pracą ankieterów,
- tajemnicą statystyczną,
- dostępnymi źródłami informacji statystycznej, m.in. publikacjami branżowymi oraz Bankiem Danych Lokalnych.
Po zakończeniu zajęć opiekun grupy otrzymał komplet publikacji statystycznych Urzędu.
Zajęcia w filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
W dniu 8 grudnia 2014 r. pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych odwiedzili filię nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Zajęcia zostały przeprowadzone dla uczniów klasy I Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie.
Podczas spotkania dzieci miały możliwość pobawić się w małych ankieterów. Przeprowadzony wywiad dostarczył nam informacji o tym, ile dzieci było w klasie czy więcej chłopców czy dziewczynek, kto na jakim instrumencie uczy się grać. Zgromadzone w ten sposób dane zostały zapisane w tabeli oraz przedstawione na wykresie.
W wyniku przeprowadzonych w ten sposób zajęć dzieci dowiedziały się, że Urząd Statystyczny udostępnia wszystkim dane zbiorcze, a jego pracowników obowiązuje tajemnica statystyczna.
Gościliśmy młodzież z Leżajska
Uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku gościli 29 października 2014 roku w naszym Urzędzie. Na początku wizyty obejrzeli film opisujący historię powstania Głównego Urzędu Statystycznego oraz czym obecnie zajmuje się polska statystyka.
Zapoznali się również z publikacjami zarówno GUS, jak również tymi opracowywanymi przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Mogli także dowiedzieć się na czym polegają badania ankietowe i w jaki sposób są przeprowadzane.
Wizyta uczniów ze Strzyżowa
W związku z obchodami 95-lecia Głównego Urzędu Statystycznego oraz Międzynarodowego Roku Statystyki Urząd Statystyczny w Rzeszowie rozesłał drogą internetową zaproszenia do szkół ponadpodstawowych w województwie podkarpackim, informujące o możliwości odwiedzenia Urzędu i zapoznania się z jego działalnością. 4 czerwca br., w US w Rzeszowie gościli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Urzędu, wydawanymi tutaj publikacjami oraz specyficzną pracą statystyków. Największe zainteresowanie wzbudziła strona internetowa, a szczególnie Bank Danych Lokalnych (BDL). Dzięki medialnej prezentacji mogli dowiedzieć się jak korzystać z BDL-u oraz jakie dane zawiera, dotyczące chociażby ich miasta i powiatu. Odwiedzili również Informatorium Urzędu, a na zakończenie wizyty otrzymali zestaw publikacji Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Uczniowie z Janowa Lubelskiego
Co to jest badanie Budżetów Gospodarstw Domowych? Jak wygląda praca ankietera w terenie? W jaki sposób zachęcić rodzinę do wzięcia udziału w badaniu? Do czego służy Regon? Tego wszystkiego mogli się dowiedzieć uczniowie Technikum Ekonomicznego Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim, którzy 20 listopada odwiedzili Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Pracownicy Urzędu zapoznali ich również z funkcjonowaniem Banku Danych Lokalnych, umieszczonym na stronie internetowej GUS i US. Uczniowie odwiedzili także Informatorium, które udziela odpowiedzi nt. różnych danych, o które pytają osoby spoza Urzędu.
Uczniowie z Sokołowa Małopolskiego
Uczniów Technikum Handlowego i Informatycznego Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim, którzy 29 października 2013 roku odwiedzili Urząd Statystyczny w Rzeszowie szczególnie zainteresował Bank Danych Lokalnych. Oprócz prezentacji jego możliwości i praktycznego zastosowania dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o prowadzonych badaniach, ich kosztach, o pracy ankietera oraz dlaczego dokładne i rzetelne wypełnienie książeczki przez gospodarstwo przy badaniu Budżetów Gospodarstw Domowych jest tak ważne. Zapoznali się również z pracą serwerowni, jaką funkcję ona pełni, a na zakończenie wizyty odwiedzili Informatorium Urzędu.
Spotkanie z praktykantami
W dniu 5 lipca br. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy odbywają praktykę w US Rzeszów w ramach porozumienia zawartego między US Rzeszów, a Fundacją na rzecz pomocy społecznej „PROMYK”. Na zajęciach młodzież została zapoznana m.in. z: podstawami prawnymi i zadaniami statystyki, strukturą organizacyjną Urzędu, portalem informacyjnym GUS oraz US Rzeszów, bazami danych ze szczególnym uwzględnieniem Banku Danych Lokalnych.